29 Kasım 2012 Perşembe

The Girl


Alfred Hitchcock seyretmeyen yoktur sanırım, çok ilginç tarzı ve özellikle o dönemin aykırı filmleri ile sinema tarihinin dehalarından biri olarak gösteriliyor.

Merak ettiğim konu tamamen sağlıklı bir ruh hali olan bir insandan The Birds (Kuşlar), Pyscho (Sapık) gibi filmler çıkabilir mi?


The Girl filmi Hitchcock’un, The Brids filmi için keşfettiği Tippi Hedren ile olan ilişkisini anlatıyor. Hitchcock sarışınlara çok düşkündür ve karşılık alamasa da Tippi Herden’e asılmaktadır. Eşi de onun bu tavırları bilmekte ancak bir müdahelede bulunmamaktadır. Filmden hissettiğim Hitchcock, kendini sevmemesi... Her filmde mutlaka kendine yer vermesi, sarışınlara olan takıntısı, kendini çirkin bulması bunlara delil. 


Tippi Hedren, yıllar sonra suskunluğunu bırakıp 2005 yılında şu demeci vermiş: 
“Hitchcock bir şeytan ve sapıktı, ve neredeyse tehlikeli biri. Onun takınıtısı olmak benim için korkunçtu. Onun maşası gibiydim. El yazımı bile analiz ettirmişti. Beni takip ederdi. Onun içinde kaybolmuş gibiydim. Yediklerimi, giysilerimi ve hayatımı kontrol etmeye çalışırdı. Oradan uzaklaşmalıydım.”

Tüm bunlara rağmen belli kariyeri için, belli de pes etmemek uğruna Tippi arka arkaya iki filmde başrol oynamış: The Birds (1963) ve Marnie (1964)...


Marnie filmi Hitchcock son şaheseri diye anılıyor, Tippi Kuşlar filminde Altın Küre kazanmış ve Marnie’den sonra bir daha önemli bir filmde başarı sağlayamamış.
Başroldeki Sienna Miller, Melanie Griffith’in annesi olan Tippi Hedren’i başarıyla oynamış. Toby Jones bir harika... Genellikle önemli filmlerde yan rolde yer alan aktör sanki Hitchcoock oynamış gibi hissettiriyor insana. Üç kere Oscar’ aday gösterilen İngiliz Imelda Staunton da Hitchcock’un eşi rolünde ustalığını göstermiş.
Filmin konusu biraz iç karartıcı da olsa performanslar sayesinde izleniyor.

Şu aralar ‘Hitchcock’ isimli bir film yolda. Başrolde Anthony Hopkins var. İlk yorumlar Hopkins’in kendini unutturamamış olması ve Hitchcock sanki daha ılımlı bir yaklaşım. Merakla bekliyoruz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder