10 Nisan 2014 Perşembe

August: Osage County


Bebekken anne ve babamızın bir parçası olduğumuzu zannederiz, çocukken onlara taparız, onlar bizim her şeyimizdir... Ergenlikte onları eleştirmeye başlar, bizim özgürlüğümüzü kısıtlamak istediklerini düşünürüz... Üniversite ve sonrasında ise bir an önce kendi evimize taşınmaya can atarız, derken evlenir, ebeveyn oluruz, aynaya bakar... “ya onlar gibi” ya da “tam tersini” yaptığımızı fark ederiz...

August: Osage Country, çok popüler bir tiyatro oyunun müthiş bir oyuncu kadrosu ile beyaz perdeye aktarılmış versiyonu... Konu üç kız çocuklu bir ailenin etrafında döner. Buna bir de, bir teyze-enişte-oğulları eşlik eder.

Sahne, “Karım ilaç kullanıyor, ben ise içiyorum. Bu aramızdaki sessiz anlaşma” diyen ve intihar eden babanın ölümü ile başlar...


Ağız kanseri (!) olan, bu hastalığın sebebini ispatlarcasına sert dilli anne Violet (Merly Streep) ağır bir şekilde ilaç kullanır. Kocasının intiharından dolayı duyduğu suçluluk duygusunu evin en fazla sevilen büyük kızı Barbara’ya yansıtır ve onu evden uzaklaşmak ile suçlar. Evi terk ettiği için babasını çok üzdüğünü iddia eder. Bir kızı olan Barbara ise kocası ile boşanmamış olsalar da ayrı yaşamaktadır... Violet, kendi kardeşi Mattie Fe’nin evde popüler sevilen kız olduğundan bahsederek Barbara ile benzerlik kurmaktadır.

Ailenin tüm kadın karakterlerinin eril enerjileri yüksektir ve kendilerine uygun iyi huylu adamlarla evlenmişlerdir. Bu baskın karakterlik dişil enerjilerini bastırdığından dolayı sevgi vermek yerine otorite ve sert bir yolu tercih ederler.


Anneler bir yandan çocuklarına karakter aşılamayı görev edinirken, çocuklarını ağır bir şekilde eleştirir, kendi çocuklukları ile karşılaştırır, kendini acındırır... Barbara’ın kardeşleri Ivy ve Karen ise ailenin tam tersi yönlere gitmeye çalışırlar ama onlar da içlerinde çelişki yaşarlar. Büyük kız babanın favorisi ama kocası ile ayrı yaşamaktadır. Annesi Teyze babasının favorisi, dominant... Kocası ot içer; oğlan zayıf karakterli, kendine güvensiz biri olmuştur...

Aile, babalarının ölümü ile birçok aile sırrını ortaya çıkartırken, hem birbirlerini hem de kendilerini daha iyi anlamaya, tanımaya başlarlar.


Merly Streep ve Julia Roberts’in Oscar’a aday gösterildiği filmde tüm oyuncular doğru seçilmiş ve çok başarılı bir performans ortaya koymuşlar. Merly Streep’in sıra dışı performansına şaşırmaya bilirsiniz ancak Julia Robert ilk defa bu düzeye ulaştığını söyleyebilirim.
“Tanrı’ya şükür geleceği tahmin edemiyoruz.” [Karen]
 Aile, aile, aile... Hepimiz kurbanların kurbanıyız...

2 yorum: