23 Nisan 2014 Çarşamba

Erkekler


Erkekler Mars’dan, kadınlar Venüs’den... 
Hem biyolojik hem de psikolojik açıdan farklı öteki cinsler; karşıt değil!

Erkeklerin beyninde günde ortalama 50 kez cinsellik üzerine bir düşünce oluşurken, bu rakam kadınlarda sadece bir... O da denk getirebilirseniz.

Erkekler için çoğu aktivite bir avı andırırken, kadın için sosyalleşme fırsatı. Erkek için alışveriş, iş, ve hatta cinsellik tehlikeli bir ortamda avını bir an önce yakalama ve sonuç alma üzerine kurulu. 

En büyük farklılık ve ilişkilerde yaşanan sorunların sebebi cinsellik anlayışları arasındaki fark. Yaratıcı bir enerji olan cinsellik, son derece enerji harcatan bir yıkıcı bir etkinlik haline gelebilir.


En tehlikesi ise, zihnin bilinçaltı dürtüler ile yaptığı davranışlara “neo korteks” yani akıllı beyni ile bahaneler üretmesi. Buna bir kültürel kodlamalar eklendiğinde, işte size harika bir karışım. Öncelikle “eski beyin” erkekleri hayatta tutma görevi sayesinde, (1) avlan ve (2) üre dürtüleri ile uyarır. Toplumdaki kültür kodlamaları ile skora yönelik cinsel hayatın erkekliğin bir ispatı şeklinde yaygınlaşması. Ve bu kodlama ile kendine oluşturduğu kimliği destekleyen bu durum, daha fazla testesteron hormonu salgılaması sayesinde kendini daha iyi hisseder.

Erkekler ve kadınlar önce kendilerinin sonra da birbirlerinin özelliklerinin farkında varırsa “ilişkilerden” ziyade “birliktelikler” kurabilirler.

Öncelikle düşüncelerimizin ve duygularımızın %90’nın üzerinde bir oranı başkalarından aldığımız gerçeğini algılamakla başlamak gerekir. Aileden başlar, çevre ve toplumsal, kültürel fikirler bizim gerçeğimiz gibi bize yapışır. Özellikle de cinsellik kısmı. Erkek aşırı bir şekilde cinselliğe itilirken, kadınlar gizliden gizliye fısıltı yoluyla öğreniyorlar.


Erkekler filmi cinselliği erkekler tarafından nasıl öğrenildiğini ve tüm hayatını nasıl etkilediğini komik bir şekilde anlatan bir film. Başarılı oyuncu Fikret Kuşkan ve usta Ali Poyrazoğlu ile keyifli bir film.

Her ne kadar üzerinde tartışılabilecek kısımları olsa da, Türk erkeğini ve toplumun onlar üzerindeki analizi açısından ilginç bir bakış açısı veriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder