22 Ekim 2012 Pazartesi

Bernie


"Bernie" müthiş bir hayat hikayesi!
Temel olarak iki olguda çarpıcı bir örnek Bernie'nin hayatı.

Birinicisi, mesleği... Cenaze Töreni Organizatorü diyebileceğimizi biri işi var Bernie’nin. Özellikle Amerika’da cenaze törenleri ve vefat eden kişinin bedeninin görüşünü kılık kıyafeti ve tabutu çok önemli.
Böyle bir işte bile meslekte bile her türlü detayı ciddiye alıyor, programın aksamaması için kendini şarkı söylemek gibi. Ek değerler yaratıyor işine, müşterilerini avutuyor, hatta cenazeden sonra bile onları evinde ziyaret edip çikolota ve çiçek götürüyor. İşine saygı duyuyor ve o konuda en iyisi oluyor.

Filmin buraya kadar olan kısmı harika. 

Gelelim ikinici konuya:
Bernie kendisi ile ilgili sıkıntıları daha sonra gözlemlemeye başlıyoruz.
Kendi yok, sınırları yok Bernie’nin... Kimseye ‘Hayır’ diyemiyor, kendi dahil.
Ne kadar basit gibi görünen ‘Hayır’ kelimesini gerektiğinde kullanmadığımızda, sınırları olmadığı bir hayatta sonuç bir gün beklenilemeyen bir boşlama oluyor.

Aile hakıkında bir bilgiye ulaşamadım Bernie’nin ancak büyük bir ihtimalle baskın ve ona değersiz olduğunu hissettiren bir babası olduğunu tahmin ediyorum. Bu sebpele kendine güveni olmayan Bernie, içindeki boşluğu doldurmak için devamlı vermeyi, devamlı kibar olmayı ve yardım etmeyi seçmiş olmalı.

Sadece vermiş, almamış... Kendisi ipotekli bir evde yaşayıp, eski bir araba kullanırken, çevresindekilere devam bir yardım etme çabasında olmuş.

Çekim yasasına uygun bir şekilde başkalarının hayatlarını sömüren, her istediğini yaptırmak isteyen, bencil bir kadın olan Marjorie Nugent’ı hayatına çekiyor Bernie. Bu sağlıksız iliişki bir süre sonra Bernie’yi çok fazla zorluyor, ve bir gün yine kendisinin bile anlamadığı bir şekilde onu arkasından vurarak öldürüyor. Bu cinayeti bile planlanmaya cesareti olmayan 
Bernie’nin bilinçaltı artık dayanamayıp bir an için Bernie’yi ele geçiryor ve olan oluyor.

Bernie karakterini canlandıran Jack Black sanki bu rol için yaşamış bugüne kadar. Jack Black her ne kadar ilginç bir oyuncu olsa da işini çok ciddiye alan biri ve müthiş bir seslendirme ustadı. Matthew McConaughey ise canlandırdığı Danny Buck karakterine o kadar benzetilmiş ki kendisini tanımakta zorlandım. Onun da performansı müthiş. Kendini unutturan roller harika!
İşte gerçek Bernie ve Marjorie...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder