6 Mart 2013 Çarşamba

İngilizce Konuşarak mı Çalışıyorsunuz? Aman Dikkat!

Yabancı dilde konuşmak kararlarımızı etkiliyor mu?
Chicago Üniversitesi psikologlarının bu duruma yorumu şöyle: Bir konu ne kadar sizinle ilgili değilse o kadar kendinizden bağımsız hissedip risk almaya elverişli bir şekilde karar verebiliyorsunuz. 

Şöyle bir durum hayal edin; yazı tura atacaksınız. Yazı gelirse 50TL kazanacaksınız, Tura gelirse 40TL kaybedeceksiniz. Çoğunlukla insanlar bu teklifi potansiyel kayıptan dolayı kabul etmiyorlar.  Potansiyel olarak kaybedecekleri tutar (40TL) her zaman potansiyel olarak kazanacakları (50TL) den daha değerli oluyor.


Psychological Science dergisinin Nisan sayısında yayınlanan bir araştırmada İngilizce bilen Koreliler, Japonca bilen İngilizler ve Fransızca bilen İngilizlerden oluşan bir grup kullanılmış. Yukarıdaki anlatılan davranışı gözlemlemişler. Kendi dillerini kullanırken benzer kalıplarda sonuçlar çıkarken, yabancı dilde bu davranış ortadan kalmış ve herkes daha rasyonel davranmış; diğer bir deyişle ‘yazı’ için şanslarını denemişler. 

Yabancı dilde konuşurken, durumu kendinizden daha bağımsız hissettiğimizden dolayı, daha mantıklı ve sistematik olarak düşünebilmekteyiz. Ancak risk almamız da kolaylaşacak.
Diğer bir açıdan bakılırsa, sezgilerimiz de önemli bir sebepten ötürü var: Bizi hayatta tutmak için...

2 yorum: