23 Şubat 2013 Cumartesi

Güven mi? Beceri mi?


İdeal bir satıcıda olması gereken karakter özellikleri nelerdir? Yetenek mi? Ürün Bilgisi mi? Kendine Güveni de listeye ekleyelim mi?

Doktorlar genellikle iyi satıcı değillerdir, ancak hastalarına önemli tavsiyeler  verecek pozisyondadırlar.  Bu tavsiye için hem hastanın analizi hem doğru tedavi metoduna ve ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu da temelinde satış sürecinden farklı değildir.

Bir araştırmada doktor ve hasta ilişkileri gözlenmiş. Her doktor hastanın kalbi ile ilgili teşhisi ortaya koymuş ve ilgili ilaçları yazmışlar. Bazı durumlara, doktorlar tereddüt edip kararsız davranmışlar.  Hatta bir doktor, bir hastasına ‘kaybedecek bir şeyin yok’ yorumunda bulunmuş. Bazıları ise kitabına bakmış.
İşte sonuç: kitaba bakan doktor, hastaları tarafından en kötü değerlendirmeyi almış. Bu mantıksız gelebilir, lakin tehlikeli bir kalp hastalığında doğru ilacı seçmek için doktorun her şeyi kitaptan kontrol etmesi gerekmez mi? Bu çalışmanın sonuçlarına göre güven, dikkatli davranmanın ve yetkinliğin önüne geçiyor. 


Çıkan netice basit:
Eğer fikirlerinizi kendinize güvenle anlatırsanız, daha çok kişiyi ikna eder ve daha başarılı olursunuz.
Sahte güven, kısa vadede bir başarı getirebilir, ancak uzun vadede çalışmayacak ve etkili olmayacaktır. Tutarsız sonuçlar zamanla tüm etkiyi olumsuz yöne çevirecektir.

Güvenli bir takım oluştururken, belli prensiplere dikkat etmek gerekir
·         Özgüveni Olan Kişiler ile Çalışmak. Özgüvenin genetik bir özellik olduğuna inananlar var ancak bunun bireysel gelişim, olumlu düşünce ve deneyimle geliştiği muhakkak.
·         Gerekli Eğitim ve Kaynakları Verin. Dolayısıyla bu konuda ekibinize gerekli desteği sağlayın. Motivasyon, satış ve ürün eğitimleri ile kendilerine güvenleri artacaktır. Vücut dili, dış görünüm, dik durmak, dengeli bir hayat yaşamak da güvene destek olacaktır.
·         Siz de Güven Verin. Vereceğiniz strateji ve cümlelerinizde tereddüt olmamalı. Ne abartılı, ne de çok donuk olmalısınız. 
Sonuç olarak; Güven satışta başarılı olmak için çok önemlidir, ancak yetkinlik ile desteklenirse düzenli bir iş elde edersiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder