9 Ocak 2013 Çarşamba

Maymunlar Sosyal Medya Hakkında Ne Öğretir?Twitter gibi bir sosyal medya platformu sosyal bilim laboratuvarı gibidir. Geleneksel toplumsal iletişim dinamikleri geçerlidir; çok fazla etkileyici kişiler ve toplumda etkisi az olan kişiler vardır...

Karşılıklı Ödün İlkesi iş başındadır; eğer bir kişi sizin mesajını paylaşırsa (retweet) bu o kişiye karşı küçük de olsa bir karşı paylaşım için minnet borcu yaratır. (Gerçek yaşamda olduğu gibi etki güçleri arasında fark ne kadar çoksa, minnet borcu da o kadar düşük olur veya hiç kalmaz.) 
Maymunlarla yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki, sosyal jestlerin takibini beynimiz otomatik olarak yapıyor.

Duke Üniversitesi araştırmacıları maymunlarla bir deney yapar, denekler meyve suları kendileri içer ve diğerlerine verirler. Bilim insanları maymun beyinlerini inceler ve birçok kısımda aktivite gerçekleşirken, sadece bir bölge fark yaratır: anterior cingulate gyrus.

Bu kısım sadece bir maymun diğer maymundan meyve suyu alınca faaliyete geçer. Bu bölüm genellikle sosyal jestler olduğu zaman faaliyet geçen bir alandır.

Bilim insanları sosyal jest ile oluşan davranışlarının maymunların evriminde büyük avantaj sağladığına inanıyor. Bu onların sosyal olmalarını ve toplu olarak hareket edip hayatta kalmalarını sağlıyor. İnsan beyninin benzer tepkiler verip vermediğini bilmiyoruz ama bilim insanları tecrübelerine dayanarak büyük bir benzerlik olacağına inanıyorlar. Her ne kadar insan beyni daha karmaşık olsa da, sosyal davranışlarımızla ilgili beyin faaliyetlerimiz aynı doğrultuda olacaktır.

Meyve Suyundan ‘Beğenme’lere
Twitter gibi sosyal medya araçları bize, göreceli olarak basit bir iletişim imkanı sunuyor. Önemli veya önemsiz bilgi, fotoğraf ve video alıp verebiliyoruz. Eleştiri ve övgü dolu yorumlar yapabiliyoruz. Ayrıca diğer mesajları paylaşarak veya +1 yazarak, bu içeriklere destek verebiliyoruz.

Beynimizin sosyal medyadaki iyilikleri, maymunların beyinleri gibi takip ettiğimizi düşünmek ne kadar gerçek dışı olabilir? 


Beğenme ve paylaşma konusunda cömert olun, beyniniz (ve dolayısıyla diğerlerinin beyinleri) skor tutuyor olabilir! 
Biz de adettendir, tabak boş gönderilmez.

2 yorum:

 1. Gerçekten sosyal medya platformunda ben de dahil olmak üzere geleneksel bir tavır içindeyiz.Sosyal jestlerin takibi maymunlarda ki gibi işliyor ama ben çoğu zaman bana da jest yapılsın diye değil,sadece emek harcandığı için beğenip,paylaşıyorum ya da destek olmak için.
  Adettendir tabak boş gönderilmez ama bazen çok yakın tanıdığınız kişiler sizin emeğinizi görmezden geliyor hatta görüp beğenmeyerek,diğer bütün paylaşımları beğenerek sizi aklınca cezalandırıyor.Maymunların bu konuda ki tavrı nasıl acaba :)
  Bu arada,adı geçen kişilerin ve olayların sizinle hiç ilgisi yok,sadece son günlerde canımı sıkan bazı kişilerin davranışını benzer bulup paylaşmak istedim.Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 2. Önemli olan özgün içerik yaratmak veya fayda sağlayacak bilgileri paylaşmak... Sosyal kurallar geçerli ya, hepsi olumlu olumsuz benzer gelişiyor. Beğeni çok takip etmeden, beğeni ve destek olmakta, güzellikleri paylaşalım.
  Paylaşılmayan güzelliklerin, paylaşılmadıklarında da değeri azalmıyor.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil